Database CD, DVD, BD
Discussion
Links
Last update

Blank media subforum
Hifi.estranky.cz, >>> 
The list of codes Atip/MID
History
Views
contact
           

CatalogsYearDesignTimeextreme


Testovací signál od 20Hz - 20kHz a VHS audio záznam.

 

  Referenčný wave súbor  

Obrázky grafov (pre zväčšenie kliknite na obrázok grafu)

Použitý wave súbor, Stereo, 44,1kHz, približne 2minúty dlhý obsahuje výber 23frekvencií od 20Hz až po 20kHz v krátkych úsekoch, dobre viditeľných na spektrograme vľavo, čím tmavšia červená, tým silnejší signál, v grafe od najnižších po najvyššie frekvencie zdola nahor.
Graf vpravo zobrazuje priebeh celého súboru, kde je podstatne lepšie vidieť úroveň signálu než na spektrograme.

   

   VHS audio mono SP  

Základná zvuková stopa formátu VHS je nahrávaná podobne ako audio kazeta pozdĺžne s rozdielom, že sa nachádza na hornom okraji pásky, monofónne štandardne (SP) rýchlosťou 23,4mm/s, čo je oproti kompaktnej audio kazete (4,76cm/s) veľký rozdiel. Frekvenčný rozsah je 100Hz - 10kHz.

Na spektograme vľavo je vidieť že nám signál končí približne na 12kHz, a prezmenu začiatok je lepšie vidieť na grafe vpravo, 20Hz je stratených, slabá úroveň ktorú VHS mono SP reálne zvádla začína na 25Hz a postupne to stúpa.

Na Tv programy, filmy a seriály na jedno pozretie to bohate postačí, ale na vychutnávanie hudby z videoklipov, alebo dobrého pôžitku z filmov sa to nehodí. 

   

   VHS audio mono LP   

Aby sa šetrilo páskou, tak tu máme obľúbený režim LP (Long Play), ktorý nám umožňuje dvojnásobne dlhý záznam oproti režimu SP, rýchlosťou 11,7 mm/s.

Začiatok frekvenčného rozsahu v režime LP je podobný ako pri SP, ale koniec je približne na 5kHz a to je už veľmi výrazne počuť. Bežné veci na jedno pozretie sa ešte stále dajú zvládnuť.

   

 VHS audio mono EP  

Posledné roky éry VHS výrobcovia prišli s extrémom nazývanym Extended Play (EP), u niektorých tiež nazývany Super LP (SLP), kde sa hrací čas predlžuje na trojnásobok, rýchlosť posuvu pásky približne 7,79mm/s. Pre mono audio je to už katastrofa, hovorené slovo je síce ešte zrozumiteľné, ale už aj výrazne počuteľné kolísanie rýchlosti pásky. Na grafe je aj tých 5kHz už len veľmi slabých.

Rovnako ako na audio kazetách, aj tu sú vidieť na spektrogramoch interferencie magnetického záznamu zuvku.

CD prehrávač: Technics SL-PG570A
VHS rekordér: Panasonic NV-FJ632S
Zvuková karta: Creative SoundBlaster Live.
Testovacie CD-R for Audio: Emgeton Digital vinyl by Taiyo Yuden.
Testovacia videokazeta: Emtec PHG Hifi 180

Rýchlosti posuvu pásky platné pre normu PAL.

Tento model Panasonicu umožňuje aj Hifi audio záznam, ale kvôli poruche (silné praskanie v zaznamenanom zvuku, pravdepodobne opotrebovanie hláv/mechanizmu) to sem teraz nedávam. Zatiaľ len toľko, že frekvenčný rozsah je zachovaný tak ako na zdroji, bez ohľadu na rýchlosť posuvu pásky.